top of page
Szerző képekdieiroda

Beszámoló a 2022-es Nemzetközi Dáma Ifi Világ-Bajnokságról

NTP-NTMV-21-A-0025




2021-be nem tudtunk részt venni az ifi vb-n, mert kétszer is módosították az időpontot, majd a helyszínt is áthelyezte az FMJD a covidra hivatkozva. Ez elég érthetetlen volt, mert Antalya lett volna októberben a helyszín, ahol tengeri levegőn nyitott ablakoknál 24-27C hőmérséklet mellett lehetett volna megtartani a versenyt az őszi szünetben. Ehhez képest egy lengyelországi helyszínt jelöltek ki a hegyek között +2 és -5C közötti hőmérsékleti viszonyok mellett (szó sincs nyitott ablakokról) december közepén tanítási időben. Mellesleg vörös jelzéssel az utakon a verseny előtt a hó és jég miatt. Néha nehéz megérteni a „nagy” emberek gondolkodását. Egy biztos nem a gyerekek érdekeit nézték...

Az FMJD ígérete az volt, hogy a 2022-es ifi vb-t a 2021-es helyszínen, az eredeti kiírásnak megfelelően (ami tartalmazott török dáma ifi vb-t is), valamint U20-as korhatárt rendezik meg.


A kiírást 2 hónappal a verseny előtt módosították. A korhatár U19 lett (Ezzel egy korosztálytól 3 éven keresztül – és végleg – elvették az ifi vb indulás lehetőségét). Hiába írtunk levelet az FMJD-nek semmi érdemi válasz nem jött. Ráadásul a finanszírozást is módosították egy teljesen érthetetlen és igazságtalan rendszerre, amit szintén nem indokoltak. Ez eddig nem így ment a dáma sportban...

A szomorú előjáték egyetlen pozitívuma, hogy a 2021-es versenyre elnyert támogatást a covid helyzet miatt át lehetett vinni 2022-re így legalább az NTP-s pályázaton elnyert támogatást nem vesztettük el.

Ez úton is köszönjük a támogatást és a segítséget!


Vb csapatunkat kissé felforgatta, hogy U20 helyett U19 lett a korhatár, valamint az őszi szünet eltörlése, az egyetemi vizsgák előre hozása (így nem mindenki merte vállalni a játékot). A felkészülésünket nem segítette a 2020-21-es covid időszak (könyvtárak, közösségi házak bezártak, iskolákba külsős nem mehetett be /+ online tanítás/), valamint a 2022-es év bizonytalanságai. Télen és tavasszal készültünk a brazil és orosz dáma ifi Eb-re, ami elmaradt. Készültünk a török dáma ifi vb-re, amit töröltek a programból...


Edzéseket, versenyeket, nyári táborokat a tervek szerint megtartottuk. A dámás „nagyhatalmak” játékosai legtöbbször csak egy vagy maximum két dámajátékot gyakorolnak. Nálunk a kis létszám miatt szinte mindenki mindent játszik. Ez nagyon hasznos a gondolkodás fejlesztése szempontjából, de nem kedvez a versenyeredményeknek. Nem nehéz belátni, hogy kevesebb idő jut egy-egy játékra. Ráadásul a gondolkodást állandóan át kell állítani. Nem mellékesen mi a kreatív gondolkodást, feladatmegoldást részesítjük előnyben a lexikális tanulással szemben. Ha egy ilyen felkészülésbe még belekavar a versenynaptár és a kiírások folyamatos módosítgatása az számunkra nagyon hátrányos.


Antalya igazi turista paradicsom. Az utazás csak repülővel lehetséges. Odafelé együtt tudott utazni a csapat, visszafelé viszont négyen másik járattal jöttünk, ami élvezetes plusz 8 óra utazást jelentett. Sok a tengerparton a 4-5 csillagos hotel, csak nem éppen az a hotel, ahol mi el lettünk szállásolva és ahol a versenyt rendezték....


A szállás kötelező volt. Csak az vehetett részt, aki ott lakott, nem volt alternatíva. A tengertől 3km-re egy mezőgazdasági területre építették és kívülről börtönre emlékeztetett. A szállásokat nem az előre leegyeztetett szoba elosztásban kaptuk meg, ami kellemetlen meglepetés volt. És ez csak a kezdet volt.


A hotel és a kis épületek nagyon jól is működhettek volna, ha a karbantartó személyzet nem teljesen alkalmatlan, ostoba, igénytelen. Nem szeretnék hosszasan rémtörténetekkel terhelni senkit, de pl. a mi fürdőnkben nem lehetett lehúzni a wc-t. Próbáltam egy fogót kérni és megoldani a helyzetet, de az ezt nem engedték. Kijött 2 ember leszerelték a jó wc-t, és kaptunk helyette egy töröttet, mert azon jó a tartály. A wc csészét nem rögzítették, össze-vissza billegett, folyt belőle mindenhol a tartalom. Még kétszer kijöttek és szilikont nyomtak a vízbe a wc alá, ami ugyan nem rögzítette, de legalább jobban billegett. 10 napig naponta 3 alkalommal fertőtlenítettünk (loptunk fertőtlenítőt, seprűt, mert nem adtak), hogy ne betegedjünk meg a szétfolyó szennyvíztől.


A reggeli kritikán aluli volt, de az ebéd és vacsora egészen jó. A kert viszont tele volt hatalmas több méteres rózsabokrokkal, olaj és pálmafákkal. A termés épp akkor kezdett beérni a narancs, citrom, gránátalma és grépfrút fákon minden gyerek nagy örömére. A három medence nagyon jól mutatott és volt olyan nap amikor elérte a 18-19 fokot a víz.... A tenger sokkal melegebb volt, de csak 2 alkalommal tudtunk elmenni a szoros versenyprogram miatt. Az első nap jutott időnk városnézésre (ókori romok, kikötő, bazár).


A versenytermeken sok nagy ablak, de valamiért a rendezők mindent becsuktak (22-27C esetén elég érthetetlen) és folyamatosan légkondit használtak. Ennek okán minden teremben a fordulók végére büdös, elhasznált oxigénhiányos levegő volt. Igaz ekkor kérésre nyitottak ablakot. A világítás lehetett volna természetes fény, de helyette lámpák világítottak teljesen vagy részben befüggönyözött ablakok mellett. Viszont minden nap kávé automata, tea, sütik voltak kitéve a versenyterek mellett. A csöndre, fegyelemre gondot fordítottak. A verseny sportszerű volt, nem fordult elő csalás, visszatetsző viselkedés (oroszok és beloruszok nem voltak).


Érmes reményeink eleve nem voltak, az elérhető maximum az 50% körüli pontszám lehetett. A csapatban részben tudatosan részben tartalékként több újonc is szerepelt. Tőlük csak azt vártuk, hogy tanuljanak minden fordulóból és küzdjenek becsülettel. Az eredmények szemszögéből a 12 fős csapatból ki kell emelni Uzonyi Pétert U19, aki 2021-ben szerzett mesteri címet és most is hozta ezt a szintet. Mindhárom versenyszámban elismerésre méltó eredményt ért el, de különösen bravúros volt, hogy a rapid versenyen 22. helyre rangsorolva (25 fő volt) és a 7-12. helyre futott be, úgy, hogy az utolsó 3 partit megnyerte! Ez a legidősebbek fiúk korcsoportjában a legjobb magyar eredmény!


Andicsku Bence (U13 klasszikus és rapid 9 pont, blitz 8 pont) szintén kiváló eredmény. Vécsei Anna (U16) a klasszikus partikban teljesítette a mesterjelölti szintet. Az U16-os lányok elosztották a pontszerzést. Klasszikusban Vécsei Anna 9, blitzben Meszesán Kata 9, rapidban pedig Meszesán Kitti szerzett 8 pontot. Mindhárom lánynál mindegyik versenyszámban voltak fájó, elhullajtott pontok. A küzdőszellemmel nem volt gond, az összpontosítással igen.

Az U13-as lányoknál 5 gyerekünk is érdekelt volt, de a nevezési szabályok miatt klasszikus partikban kettőnek U19-ben kellett szerepelni, de blitzben és rapidban játszhattak saját korcsoportban. Rapidban Bíró Jázmin 9, blitzben Meszesán Noémi 10, Balogh Noémi és Homoki Kamilla 8-8 pontot szerzett.

Nojka klasszikusban U19-ben szerepelt (az újonc Pálfi Ginával és Bölcskei Hannával együtt).


Sajnos az U19-es lányoknál egyértelműen a mezőny végére kerültünk, pedig sok partiban álltak a lányok jobban, vagy szinte már nyerve is. De ezen a szinten egy kihagyást is vereséggel büntetnek...


Gina újoncként nagyon gyengén kezdett, a verseny végére viszont hatalmasat fejlődött játékban, figyelemben, küzdőszellemben. Hanna minden partit nagyon komolyan vett. Örültünk, hogy betegsége után újra versenyezhet. Sokkal több volt a játékában. Így is nagy segítségére volt a csapatnak, mert segített összetartani a társaságot. Nojka hatalmas tehetség, a verseny előtt megnyert egy nagyon erős blitz versenyt 5-6 mester előtt, de küzdőszellemben, kitartásban, fizikálisan nincs a csúcson és hát ki kell mondani, hogy lusta. Eleve ezért volt tartalék. Már rég mester Eb, vb érmes lehetne (U10-ben anno szerzett is vb ezüstöt) a tehetsége alapján. Homoki Kamilla is nagyon tehetséges, de még rutintalan nagyon. Viszont nagy harcos, lehet motiválni. Balogh Noémi szintén nagy ígéret 64 mezős dámában bárkit megverhet (erről a vb és Eb érmesek is tudnának mesélni), de 100 mezőn még keveset tud. Ezzel együtt sokkal több pontot vártam Tőle. Most nem koncentrált, küzdött úgy ahogy szokott (az első partiban még több, mint 4 órát játszott). Kicsit önfejű is volt, okoskodott, de 100%, hogy ez nála csak egy egyszeri gyengébb teljesítmény és fog Ő még érmekért harcolni. Bíró Jázmin már nem kezdő, ha csapattag akar lenni folyamatosan bizonyítania kell. Most jó úton indult el, de folyamatos fejlődést várunk el Tőle.


Az U10-ben Pauer Buda élete első nemzetközi versenyén szerepelt. Pontszám alapján egészen jól, de mindent elkövetett, amit egy kezdő hibázni tud. Rapidban és klasszikusban nyert partikat dobott ki az ablakon. Volt olyan, ahol a nyert partit elvesztette a rossz lejelentés miatt. Így sem vallott szégyent, nem lett utolsó, de simán középmezőnyben végezhetett volna. Nagyon szeret játszani, de rettenetesen gyorsan lépked, szétszórt. Természetesen dámában is sokat kell még fejlődnie, de legfontosabb, hogy koncentrációban lépjen előre.


A verseny mellett Ambrózy Bálint, Köllner Dóra, Bölcskei Hanna és Uzonyi Péter edzőképzésen is részt vett (Egri Ica és Köllner Ödön is részt vett a foglalkozásokon). Egy Eb győztes orosz nagymestertől volt lehetőségünk tanulni. A napi 2-3 foglalkozás a verseny mellett megterhelő, de nagyon hasznos volt. A legtöbb klasszikus játszmát minden játékos esetében ki tudtuk elemezni. Különösen Uzonyi Péter és Andicsku Bence profitált ezekből sokat. Folyamatosan használták a versenypartikban az új ismereteket.


Azt hiszem a 2012-es felnőtt Eb-t és a Szellemi Világjátékokat leszámítva nem tanultunk gyakoroltunk ennyit egy versenyen az elmúlt 10 évben. A 12 versenyző + 2 fiatal edző és 2 kísérő is rengeteget fejlődött, új látásmódot tanult. Sok új szakirodalmat is kaptunk, aminek feldolgozását egyénileg és csoportosan is elkezdtük. Reméljük ez 2023-ban már a partikban is érezhető lesz.


Köszönjük a lehetőséget, hogy részt vehettünk a világbajnokságon, tanulhattunk, fejlődhettünk, élményeket szerezhettünk!



2 megtekintés0 hozzászólás

Kapcsolódó bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page