Zenei programunknak köszönhetően gyermekeink több hangszeren (gitár, citera) megtanultak játszani. Ezen kívül szoros kapcsolatba kerültek a népzenével és népi hagyományainkkal.
Fejlődött a ritmusérzékük, megtanultak kottát olvasni. Zenetörténeti ismeretekkel gyarapodott a tudásuk. Megtanultak egyszerű népdalokat lejátszani a tanult hangszereken. Megtanultak zenekarban, csoportban játszani, egymás rezdüléseire odafigyelni. Fejlődik zenei hallásuk, koncentrációs készségük. A zenének köszönhetően jobb lett a közérzetük, kiegyensúlyozottabbak lettek. A zene fejleszti a gyermek lelkét, fegyelmezettebbé, nemesebb emberré válik.
Közvetett hatásai: A zenetanulás során megszerzett tudást más környezetben is jól tudják használni, jótékony hatással lesz a tanulási eredményeikre is. Javult az időbeosztásuk, segíti a társas életbe történő beilleszkedést. A zenetanulás folyamatosan tréning alatt tartja a képességeket, amik más területen való sikereink feltételei is. A zene a leghatásosabb eszköze a szellem és a jellem fejlődésének. Fejleszti az önuralmat, az ügyességet, akaratot, kitartást, emlékezetet és a figyelmet. Megtanít egy irány helyett több irányba figyelni. Hatással van az íráskészség javulására is. A zeneoktatás a matematikai képességek fejlődésére is hatást gyakorol. Javul a logikai gondolkodóképesség. A zenei képzésben lévőknél jóval kisebb mértékben figyelhető meg a lemorzsolódás. A zenei képzésben résztvevők kitartása és akarata jóval magasabb, mint többi társaiké. A hátrányos helyzetű, az iskolában problémákkal küzdő gyermekek társadalmi beilleszkedését komplex eszközrendszerrel segíti. Közösségépítő hatása van és segíti a szabadidő hasznos eltöltését. Fejleszti az önismeretet és segíti a bizalom kiépülését a szociális munkások, zenetanárok és a résztvevő diákok, valamint családjaik között. Azt tapasztaltuk, hogy ezeknek a gyerekeknek sokat javult a koncentrációs képességük, jobban teljesítettek az iskolában is.
Volt olyan gyerek, aki egyszerre gitáron és citerán is megtanult dalokat. A zeneoktatás megszervezése előtt szórólapokat osztottunk ki a szülőknek, majd a jelentkező gyerekeknek és családjuknak tartottunk egy tájékoztatót, melyen ismertettük a program részleteit, bemutattuk a zeneoktatókat és a szociális segítőket, akiknek a nagy részét már ismerték. A zenei foglalkozások hetente két alkalommal zajlottak, egyik nap gitár, másik nap citera oktatása folyt, havonta nyolc alkalommal. Egy-egy óra időtartama 45 perces volt. Két önkéntesünk segítette a foglalkozásokat, akiknek nagy tapasztalatuk van gitár és citera oktatás területén. Sajnos ma már nagyon nehéz jó szakembert találni, aki 10000 Ft alatt kijön egy kis településre, és órát tart a gyerekeknek. A zenetanárok nagyon leterheltek, az üzemanyagköltség pedig igen magas, így csak egy szakembert tudtunk ebből az összegből finanszírozni. Nagy szerencsénk van, hogy a településen vannak olyan fiatalok, akik sokszor segítik a szervezetünket különböző programokon, most is hárman vállalták, hogy segítik a gyerekek zenei nevelését, oktatását.
A teljes beszámoló letölthető innen:
Commenti